Aktualności 1

Aktualności 1

Terapia CZASZKOWO-KRZYŻOWA

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa wg podejścia biodynamicznego (szkoła montrealska)

Prowadząca: Barbara Budyn-Galea D.O.

Certyfikowany instruktor i terapeuta czaszkowo- krzyżowy i terapeuta polarity (Instruktor Polarity/Craniosacral Associates of Montreal upoważniany do prowadzenia szkolenia w zakresie terapii czaszkowo-krzyżowej (craniosacral therapy), realizujący program autorski opracowany przez dr Andreę Axt) z wieloletnim doświadczeniem, pedagog, dyplomowany osteopata, ukończyła wiele szkoleń z zakresu terapii manualnej, psychologii i terapii.

 


 

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się o pracę z ciałem poprzez pracę z płynem mózgowo-rdzeniowym, który jest wyczuwalny w ciele tak jak krew i limfa. Dynamika jego pływu generuje ruch wszystkich układów w ciele, rozprzestrzenia się w przestrzeni podpajęczynówkowej obmywając rdzeń kręgowy i wszystkie zakończenia nerwowe. Przypomina to wdech i wydech, dlatego też William G. Sutherland, twórca metody nazwał ten mechanizm „Oddechem Życia”. W zależności od głębokości pracy jesteśmy w stanie wyczuć pływ na trzech jego poziomach i ocenić właściwą fluktuację i dynamikę ruchu płynów i organów w danej przestrzeni ciała.
Ciało ludzkie jest ciągłością tkanek, wszystkie jego układy są ze sobą powiązane, współdziałają ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływują. Celem terapii jest wspomóc ciało w procesie regeneracji i przywrócić jego właściwej homeostazy.


Biodynamiczne podejście terapii czaszkowo - krzyżowej rozwijali tacy terapeuci jak James Jealous, Rollin Becker oraz Franklyn Sills i wielu
innych w oparciu o pracę Williama G. Sutherlanda
W ciągu ostatnich lat stała się jedną z najszybciej rozwijających się metod terapeutycznych. Z metody korzysta coraz większa liczba osób.
Pacjenci, niezależnie od wieku i dolegliwości, zauważają u siebie poprawę zdrowia.

 

Jak wygląda terapia? 

Nie wymaga ona bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, tym niemniej zalecana jest dla pacjenta odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów, bezuciskowa. Terapeuta w czasie zabiegu, który trwa średnio ok. 1 godzinę, wykonuje konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych, dotykając ciała pacjenta w różnych miejscach: na czaszce, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach, delikatnym dotykiem (nie więcej niż 5-cio gramowym), który pozwala na rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (zespołu membranowego opony twardej mózgu i rdzenia kręgowego i przyczepionych do niej struktur kostnych: czaszki, kręgosłupa szyjnego i kości krzyżowej). Duża część technik TCK skierowana jest na przywrócenie naturalnego, wzajemnego ruchu kości czaszki i elastyczności membran otaczających mózgowie. Terapia może być również stosowana lokalnie np. wokół stawu kolanowego, stopy lub szczęki. W ten sposób zabieg kranialny uwalnia różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywraca ruchomość, dając odczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie Pacjent po zabiegu jest wypoczęty, zaś w przypadku gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego , reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz. 

Podczas terapii stosowane są różne techniki terapeutyczne. Zasadą przyjętą podczas stosowania TCK jest minimalna ingerencja ze strony terapeuty przy maksymalnej inicjatywie i zaangażowaniu systemu pacjenta w procesie leczenia. Terapeuta odnajduje pewien dystans tzw. granice kontaktu w odniesieniu do zachodzącego procesu, który ma miejsce w ciele pacjenta, natomiast zachowuje status obserwatora, bez ingerencji w sam proces leczenia. Terapeuta obserwując, „ułatwia” przejście przez proces, ale nie wymusza, ani nie przyśpiesza zmian. Stosuje tzw. techniki zaciszania wzmacniając zasoby własne organizmu, trakcję opony twardej, dekompresję kości krzyżowej czy też odblokowując szwy czaszkowe. Podczas wykonywania układów terapeutycznych jest w stanie cofnąć objawy lokalnej niedyspozycji tkanki, oddziaływać na odległe narządy i cały układ homeostazy organizmu. Terapia CK stwarza możliwości do pracy z traumą różnego pochodzenia. 

 

 

Kiedy sięgnąć po tę metodę?  

Terapia ta dała się poznać na Świecie jako doskonałe narzędzie do pracy z pacjentami w przypadku: bólu, obrzęków i schorzeń: 

- narządu ruchu: zmian zwyrodnieniowych i pourazowych 

- układu nerwowego: migreny, przemęczenie, nadpobudliwość, padaczka, depresja, nerwice, zaburzenia snu, stany po śpiączce mózgowej, udary, 

- układu hormonalnego: zaburzenia miesiączkowania, niektóre rodzaje niepłodności ,cukrzyca 

- układu trawiennego: bóle czynnościowe, zaparcia, biegunki, kolki 

- układu odpornościowego 

- traumy okołoporodowej dziecka i matki, stanów wymagających manipulacji w obrębie kości czaszki (np .interwencja stomatologiczna, chirurgiczna)

- schorzenia u dzieci –MPDZ, ADHD, autyzm, wcześniactwo.

 

 


 

W kursie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani zdrowiem czlowieka.

Szkolenie skierowane dla wszystkich zajmujących się pracą z ciałem:

fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów, chiropraktyków, masażystów, rodziców, nauczycieli różnych form ruchu np. joga, pilatesa, feldenkreisa, instruktorów ruchowych i trenerów oraz lekarzy zajmujących się leczeniem narządu ruchu.

 


UWAGA mamy już wszystkie terminy VIII edycji 2024:

                                I moduł             13-16.04.2024r.      1 850 PLN     (sob-wt) 

                                II moduł            09-11.05.2024r.      1 500 PLN     (czw-sob)

                                III moduł          15-17.06.2024r.      1 500 PLN     (sob-pon)    

                                IV moduł           20-23.09.2024r.      1 850 PLN     (pt-pon) 

                                V moduł             11-13.10.2024r.      1 500 PLN     (pt-nd) 

                                VI moduł           29-30.11.2024r.      1 500 PLN     (pt-sob) 

                                VII moduł          01-02.12.2024r.      1 500 PLN     (nd-pon) 

Dopuszczamy mozliwość zmian terminów poszczególnych modułów o jedenj dwa dni.                             

Miejsce: Lublin


 

DOTACJE na szkolenia

Przypominanmy o możliwościach pozyskania wsparcia na nasze szkolenia. Ten kurs znajdziesz w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie mikro i mały praedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania dla siebie i swoich pracowników.

Link do karty usługi rozwojowej

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=2025472

Jeśli potrzebujesz usługi z pojedynczych modułów zgłoś się do nas, utworzymy ją specjalnie dla Ciebie

 

Jeśli jesteś pracodawcą lub pracownikiem możesz starać się nawet o 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez odpowiedni Urząd Pracy.

Więcej na temat dotacji w zakładce DLA KURSANTÓW   ->   WARTO WIEDZIEĆ  lub telefonicznie i mailowo

 


Zgłoszenie na kurs

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje przesłanie następujących dokumentów:

  1. Formularza zgłoszeniowego
  2. Kopii wpłaty zaliczki w wysokości 300 zł na poniższy rachunek bankowy:
    Dane do przelewu:
    Fizjoactiv ul. Krochmalna 3    20-401 Lublin
    Alior Bank nr konta: 39 2490 0005 0000 4500 5993 5782
    Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kursanta, nazwa i termin kursu.

Powyższe dokumenty proszę przesłać jako załącznik na adres: fizjoactiv@gmail.com

Czas wpłynięcia maila i zaliczki będzie decydował o kolejności na liście uczestników kursu.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące kursów będą Państwo otrzymywać drogą elektroniczną na podane adresy e-mailowe. W związku z powyższym prosimy o uaktualnienie adresów e-mailowych i ich poprawne zapisywanie przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego na kurs.

 


 

Informujemy, że przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres fizjoactiv@gmail.com jest równoznaczne z udzieleniem przez kursanta zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych do celów niezbędnych do realizacji usług szkoleniowych przez firmy:

Karol Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 919 168 71 70

Martyna Mazurek-Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 716 26 76 079

Administratorzy danych przetwarzają dane do celów organizacji usług szkoleniowych.

Dane są chronione zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych /Dz.U.Nr 133/97 poz 883/.

Przesłanie zgłoszenia na kurs jest również równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu organizacji kursów FIZJOACTIV (dostępny w zakładce "przed kursem")


 RAMOWY PROGRAM KURSU  (Kurs składa się z 7 modułów)


I Moduł
TEORIA I PRAKTYKA BIODYNAMICZNEGO MECHANIZMU TERAPII ORAZ ANATOMICZNE I FIZJOLOGICZNE PODSTAWY FUNKCJONOWANIA SYSTEMU CZASZKOWO-KRZYŻOWEGO (40 godzin – 4 dni)

1. Wstęp do terapii czaszkowo-krzyżowej dotycząca terapii czaszkowo-krzyżowej - anatomia i fizjologia systemu membranowego, czaszkowego oraz centralnego i obwodowego układu nerwowego.
2. Chwyty czaszkowo-krzyżowe, wyczuwanie pulsacji podłużnej płynu mózgowo-rdzeniowego.
3. Punkty „zaciszania” i ich terapeutyczne znaczenie.
4. Fluktuacja poprzeczna i jej znaczenie w terapii.
5. Kształt, opory, rozluźnianie tkanki u podstawy czaszki, potylicy, stawach krzyżowo-biodrowych, stawach lędźwiowo-krzyżowych
6. Rozluźnianie kości czaszki
7. Pompa dr Stone a.
8. „Ukształtowanie” czaszkowe
9.  Drenowanie zatok opony twardej mózgu
10. Protokół zbiorczy postępowania terapeutycznego

 

II Moduł 
PŁYWY I RYTMY (22 godzin – 3 dni)

     1. Pochodzenie rytmów i pływów
2. Rytmy i pływy w przyrodzie
3. Ćwiczenia czaszkowo-krzyżowe
4. Terapia Czaszkowo-krzyżowa -włączanie się w trzy pływy : długi, średni i impuls pierwotnego oddychania
5. Ćwiczenia praktyczne

     6. Linie Środkowe –Kwantowa, Pierwotna i Linia Płynów

 

III moduł 
ZAAWANSOWANE TECHNIKI TCK (25 godzin – 3 dni)

1. Powtórzenie i rozszerzenie wiadomości - kości i membrany układu czaszkowo-krzyżowego, budowa anatomiczna czaszki i twarzoczaszki, układy terapeutyczne
2. Zatoki żylne mózgu- anatomia, fizjologia, drenowanie zatok żylnych wg Sillsa
3. Uwalnianie „szlaku wyrażania się” – wlot piersiowy, język ,podniebienie twarde, zęby, kości jarzmowe i nosowe, równoważenie kości gnykowej
4. TMJ- kompleks skroniowo-żuchwowy- anatomia, dysfunkcje, uwalnianie

 

IV Moduł 
(40 godz.- 4 dni)

1. Praca z traumą Somatoemocjonalne Odwijanie i inne techniki pomocne w problemach post-traumatycznych różnego pochodzenia
2. Praca z traumą wg. koncepcji Petera Levine'a. Równoważenie Układu Nerwowego (Poly-vagal system wg S.Porges'a)

V Moduł 
(22 godz.)

1. Praca z układem odpornościowym i narządami wewnętrznymi 

 

VI Moduł
ZASADY UZDRAWIANIA. ZASTOSOWANIE TERAPII CZASZKOWO-KRZYŻOWEJ U DZIECI  (22 godz.-3 dni)
1.    Anatomia czaszki i układu czaszkowego u dzieci.
2.    Zasady uzdrawiania w pracy terapeutycznej z dziećmi.
3.    Układy terapeutyczne TCK i Polarity
4.    Metamorficzny masaż stóp.
5.    Dziecięcy masaż motylkowy.
6.    Trauma i dzieci (układ Polyvagal i Ukleja)
7.    Specyficzne problemy u dzieci.


VII Moduł
EMBRIOLOGIA. TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA: PRACA Z KOBIETĄ W CIĄŻY, W OKRESIE POŁOGU I PRACA Z NOWORODKIEM (22 godz.-3 dni )

1.    Embriologia i terapia
2.    Kobieta ciężarna i płód
3.    Terapia czaszkowo-krzyżowa w okresie połogu
4.    Proces porodowy i traumy okołoporodowe
5.    Terapia czaszkowo-krzyżowa – słuchanie niemowląt

6. Układy terapeutyczne  tck i Polarity  dla kobiet przed zajściem w ciążę, w ciąży, po porodzie

 

KURS TERAPII MANUALNEJ

I moduł

Odcinek lędźwiwy kręgosłupa, miednica, biodro, udo. Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

Przed kursem

Dla uczestników