Aktualności 2

Aktualności 2

SKOLIOZY–diagnostyka i postępowanie fizjoterapeutyczne

skolioza ms

Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa o wartości kątowej powyżej 10 stopni, które charakteryzuje się; wygięciem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, zmianami wielkości krzywizn fizjologicznych w płaszczyźnie strzałkowej, rotacją kręgów w płaszczyźnie poprzecznej, oraz torsją kręgu. W przypadku mniejszych odchyleń od normy mówimy o postawie skoliotycznej.

Wczesna diagnostyka tych schorzeń i szybkie podjęcie terapii to szansa na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych i konieczności podjęcia leczenia operacyjnego. Zaburzenia obejmujące spłycenie kifozy piersiowej, wał lędźwiowy, rotacje i torsje kręgu, garb żebrowy lub piersiowy czy miednicę skośną stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogący kończyć się nawet przedwczesną śmiercią pacjenta.

Uczestnik kursu zdobędzie wiedzę na temat:

 • mechanizmów powstawania skoliozy,
 • biomechaniki skoliozy,
 • diagnozowania zaburzeń funkcjonalnych i postępowania fizjoterapeutycznego u osób z postawą skoliotyczną i skoliozą,
 • praktycznego wykonywania pozycji hiperkorekcyjnych,
 • rozciągania przykurczonych grup mięśniowo-powięziowych,
 • mobilizacji, derotacji kręgosłupa,
 • asymetrycznego i funkcjonalnego wzmacniania osłabionych mięśni.
 • odtwarzania nowych korekcyjnych wzorców postawy w różnych pozycjach oraz ich stabilizowania,
 • pracy z osobą z postawą skoliotyczną i z osobą ze skoliozą,
 • ćwiczeń jakie może taka osoba wykonywać sama lub z drugą osobą w domu.

 

Uczestnik kursu otrzymuje bogato ilustrowany skrypt z podstawowymi informacjami na temat skoliozy, opisem technik i pozycji prezentowanych na kursie.

Kurs trwa 26 godzin dydaktycznych, składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych.

Skierowany jest do lekarzy, studentów i absolwentów fizjoterapii.

 

Prowadzący: dr n. med. Piotr Kwiatkowski

 

Doktor nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, absolwent Wydziału Rehabilitacji Ruchowej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, specjalista rehabilitacji, certyfikowany terapeuta manualny.

Założyciel i pierwszy Prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Był także Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Fizjoterapii.

Jest autorem kilkunastu publikacji z zakresu wad i zniekształceń kręgosłupa, kinezyterapii w leczeniu młodzieńczej kifozy piersiowej, ćwiczeń stabilizujących w schorzeniach, urazach i zniekształceniach części piersiowej i lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, wykorzystania technik metody PNF do stabilizacji funkcjonalnej szyjnego i odcinka lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa.

Jest także współautorem najnowszego wydania książki „Rehabilitacja Medyczna tom 2″ pod red. A. Kwolka. Swoje wieloletnie doświadczenia jako fizjoterapeuty przedstawił i opisał w rozdziałach: „Rehabilitacja w bocznych skrzywieniach kręgosłupa” i „Młodzieńcza kifoza piersiowa tzw. choroba Scheuermanna”. Obecnie pracuje w Zakładzie Rehabilitacji i Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego.

7 XII 2018 roku podczas XIV Konferencji w Pabianicach został wyróżniony nagrodą-statuetką za wybitny wkład w rozwój fizjoterapii w Polsce przez Zarząd Główny PTF.

Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach poświęconych zagadnieniom medycznym. Wśród najważniejszych można wymienić: kurs OMT Kaltenborn-Evjenth Koncept, kurs Medycyny Manualnej wg A. Rakowskiego, PNF kurs podstawowy, PNF kurs rozwijający, PNF w ortopedii, PNF w skoliozach, PNF w bólach kręgosłupa, PNF w połączeniu z terapią manualną i neurodynamiką, kurs Kinesiotapingu, kurs wg Brian Mulligans Concepts, szkolenia: „Techniki energizacji mięśni”, „Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie”, „Dysbalans mięśniowy – analiza funkcjonalna pacjenta”, kurs „Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach stawu kolanowego”, kurs „Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach stawu barkowego”, kurs „Anatomy Trains I”, kurs „Anatomy Trains II”, kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Arches &Legs, kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Fans of the Hip, kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Abdomen, Breath & Chest,  kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Tensegrity Spine, kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Shoulders& Arms, kurs Anatomy Trains; Fascial Release for Structural Balance: Head Neck&Jaw, Anatomy Trains;Trzy anatomie – kończyna górna. Autorski kurs anatomii opisowej, prosekcyjnej i ultrasonograficznej

 

 

Termin:  24-26.10.2024r. wolne miejsca (czw-sob)

Cena kursu:  1 700zł 

Miejsce: Lublin

 


 

DOTACJE na szkolenia

Przypominanmy o możliwościach pozyskania wsparcia na nasze szkolenia. Ten kurs znajdziesz w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie mikro i mały praedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania dla siebie i swoich pracowników.

Link do karty usługi rozwojowej Skoliozy – diagnostyka i postępowanie fizjoterapeutyczne 

https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=1852601

 

Jeśli jesteś pracodawcą lub pracownikiem możesz starać się nawet o 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez odpowiedni Urząd Pracy.

Więcej na temat dotacji w zakładce DLA KURSANTÓW   ->   WARTO WIEDZIEĆ  lub telefonicznie i mailowo

 


Zgłoszenie na kurs

 

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje przesłanie następujących dokumentów:

 1. Formularza zgłoszeniowego
 2. Kopii dyplomu fizjoterapeuty (nie dotyczy studentów)
 3. Kopii wpłaty zaliczki w wysokości 300 zł na poniższy rachunek bankowy:
  Dane do przelewu:
  Fizjoactiv  ul. Krochmalna 3  20-150 Lublin
  Alior Bank nr konta: 39 2490 0005 0000 4500 5993 5782
  Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kursanta, nazwa i termin kursu.

Powyższe dokumenty proszę przesłać jako załącznik na adres fizjoactiv@gmail.com

Czas wpłynięcia maila i zaliczki będzie decydował o kolejności na liście uczestników kursu.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące kursów będą Państwo otrzymywać drogą elektroniczną na podane adresy e-mailowe. W związku z powyższym prosimy o uaktualnienie adresów e-mailowych i ich poprawne zapisywanie przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego na kurs.

Informujemy, że przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres fizjoactiv@gmail.com jest równoznaczne z udzieleniem przez kursanta zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych do celów niezbędnych do realizacji usług szkoleniowych przez firmy:

Karol Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 919 168 71 70

Martyna Mazurek-Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 716 26 76 079

Administratorzy danych przetwarzają dane do celów organizacji usług szkoleniowych.

Dane są chronione zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych /Dz.U.Nr 133/97 poz 883/.

Przesłanie zgłoszenia na kurs jest również równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu organizacji kursów FIZJOACTIV (dostępny w zakładce "przed kursem")

 

 

Zbliżające się kursy

KURS TERAPII MANUALNEJ

I moduł

Odcinek lędźwiwy kręgosłupa, miednica, biodro, udo. Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

Przed kursem

Dla uczestników