Aktualności 2

Aktualności 2

TRENING MEDYCZNY Odcinek lędźwiowy i kończyna dolna


Poznaj autorski, wyjątkowo skuteczny koncept treningu medycznego wykorzystywany w pracy z każdym pacjentem ortopedycznym.

Termin:     Zapraszamy do zapisów.

Wkrótce podamy nowy termin kursu na rok 2025   (kurs 3-dniowy, wt-czw)

Cena kursu:  1 950 zł

Miejsce:   Lublin

Prowadzący:   dr Bartosz Rutowicz PT i mgr Sebastian Krawczyk

Czas trwania:   3 dni/26 godzin dyd.

 

dr Bartosz Rutowicz

Założyciel i właściciel Rehalab Academy – firmy edukacyjnej dla lekarzy i fizjoterapeutów organizującej szkolenia w Polsce i Europie, od 2009 roku do chwili obecnej zostało przeszkolonych ponad 12500 specjalistów.

Autor kursów z zakresu diagnostyki, leczenia zachowawczego i pooperacyjnego stawu kolanowego, obręczy barkowej, obręczy biodrowej, stawu skokowego i stopy.

Uważany za eksperta w zakresie prewencji i leczenia artrofibrozy po ortopedycznych zabiegach chirurgicznych.

Praktykujący klinicysta w dziedzinie fizjoterapii ortopedycznej – właściciel specjalistycznego gabinetu fizjoterapii ortopedycznej w Krakowie.  Ma ponad 14-letnie doświadczenie w pracy z pacjentami ortopedycznymi i sportowcami.

Anatom – asystent w Katedrze Anatomii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego.   

Naukowiec – autor kilkunastu publikacji naukowych oraz wystąpień na konferencjach i kongresach naukowych.

W 2004 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF w Krakowie. W roku 2012 obronił pracę doktorską. Pierwsze lata jego przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy ze studentami. W roku 2006 rozpoczął proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założył firmę Rehalab, w której szkoli fizjoterapeutów oraz lekarzy w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego, pooperacyjnego stawu kolanowego, obręczy barkowej, stawu skokowego i stopy. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie

mgr Sebastian Krawczyk

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku Wychowanie Fizyczne. Instruktor Kick-boxingu, snowboardu, trener personalny. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych. Specjalizuje się w treningu sportowym i rehabilitacyjnym.

Na co dzień pracuje z pacjentami:

 • po zabiegach ortopedycznych w obrębie narządu ruchu (staw kolanowy, obręcz barkowa, kręgosłup, staw skokowy, staw biodrowy);
 • po urazach sportowych (z bólami w obrębie kolan, kręgosłupa czy barku);
 • z problemami przeciążeniowymi w obrębie (kolan, bioder, kręgosłupa, stopy).

Specjalizuje się w treningu osób po operacji kolan. Rokrocznie ok. 30 – 40 pacjentów pod jego opieką powraca do sportu w czasie 4-8 miesięcy od operacji. Spektakularne efekty uzyskuje także w pracy z pacjentami z tzw. „konfliktem w stawie rzepkowo- udowym” oraz „zamrożonym barkiem”.

Współpracuje i prowadzi podopiecznych w zakresie: usprawniania i treningu ogólnorozwojowego; redukcji wagi ciała i treningu ogólnorozwojowy; korekcji wad postawy; treningu siłowego.

Współpracuje z zawodnikami różnych dyscyplin (min. sporty walki, narciarstwo, żużel, koszykówka, piłka nożna) w zakresie: usprawniania po kontuzjach; przygotowania motorycznego; treningu siłowego jako element ogólnego przygotowania motorycznego.

Na przestrzeni ponad 10 lat pracował z wieloma osobami i wypracował skuteczny sposób aby jego podopieczni osiągnęli założone cele. Trenując Kick – boxing nigdy nie był zwolennikiem „klasycznej siłowni”. W 2017 roku dołączył do elitarnego grona Instruktorów Strong First The School of Strength.

Na treningach stawia na ogólny rozwój, jednak nadrzędną zdolnością motoryczną i fundamentem jest SIŁA. Żeby móc budować siłę potrzebujemy nienagannej techniki, którą trzeba wypracować. Równolegle należy zadbać o gibkość, oddech i pozostałe. Tak uczy, tak pracuje i wie, że to działa.

Jest twórcą i instruktorem unikatowego na skale kraju programu: SPORTOWE WYZWANIE – 30 DAYS CHALLENGE

Jest czynnym sportowcem. Był członkiem Kadry Polski Juniorów w Kick- Boxingu i zawodnikiem kick- boxingu z tytułami min. Mistrza Polski Juniorów i w-ce Mistrza Polski Seniorów. Bierze udział w zawodach biegowych w terenie. Trenuje Zgodnie z systemem Hardstyle wg szkoły StrongFirst. Trenuje kick – boxing, pływa i wiele innych. Prowadzi zdrowy i świadomy tryb życia. Począwszy od codziennej aktywności fizycznej, poprzez racjonalne żywienie, świadomy oddech i planowany sen.  Jego misją  jest inspirować innych do zmiany nawyków i wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie.  Interesuje się fizjologią człowieka. Wpływem oddechu, medytacji i różnych alternatywnych metod działających na nasz organizm.

Najważniejsze uprawnienia i ukończone szkolenia

 • SFG1 – Strong First Girya
 • SFB – Strong First Bodyweight
 • Instruktor Flexible Steel
 • Instruktor Ground Force Method
 • MoveStrong Workshop
 • Trx Intruktor Group
 • Instruktor snowboardu
 • Instruktor Gimnastyki

 


 

Kurs dla fizjoterapeutów, lekarzy, studentów w/w kierunków, trenerów personalnych, trenerów sportu.

 


 

Zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie planowania, nauczania prawidłowego ruchu oraz realizacji wyjątkowo efektywnego procesu usprawniania pacjentów ortopedycznych.

Szkolenie to jest wynikiem ścisłej, ponad 12-letniej współpracy na polu fizjoterapii i treningu motorycznego dr Bartosza Rutowicza – założyciela i właściciela Rehalab Academy oraz mgr Sebastiana Krawczyka – założyciela i właściciela Move for Health. Dzięki temu powstał autorski koncept treningu medycznego, cechujący się niezwykłą skutecznością w terapii pacjentów ortopedycznych.

Naszym priorytetem jest przekazanie kompleksowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do profesjonalnego prowadzenia procesu usprawniania pacjentów ortopedycznych z różnorodnymi urazami obejmującymi odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw biodrowy, staw kolanowy, stopę oraz urazy mięśniowe i tendinopatie.

Nasze główne cele to:

 1. Nauka technik precyzyjnego wykonywania ćwiczeń.
 2. Zdobycie umiejętności skutecznego nauczania tych technik.
 3. Planowanie i prowadzenie procesu rehabilitacji na najwyższym poziomie.

Podczas naszego kursu dokładnie omawiamy wiele aspektów treningu medycznego, wykorzystując wiedzę wspartą wieloletnią praktyką oraz bogatym doświadczeniem w pracy z pacjentami ortopedycznymi. Jesteśmy przekonani, że kluczowym elementem skutecznej rehabilitacji jest pełne zrozumienie epidemiologii, patofizjologii i patobiomechanizmu. Dodatkowo, umiejętność właściwego doboru ćwiczeń oraz optymalnego czasu ich wprowadzania stanowią kluczowy czynnik sukcesu w procesie przywracania pacjentów do pełni zdrowia, funkcji ruchowych i aktywności sportowej.

 


 

Przeczytaj co o kursie mówią sami prowadzący.

dr Bartosz Rutowicz: „W Polsce mamy zaszczyt cieszyć się wyjątkowo rozwiniętą dziedziną fizjoterapii. Metody i techniki wykorzystywane przez naszych fizjoterapeutów osiągnęły niemal perfekcyjny poziom. W związku z tym, warto się zastanowić, gdzie tkwi potencjał do dalszego podnoszenia jakości leczenia pacjentów ortopedycznych. Moim zdaniem, odpowiedź leży w obszarze prawdziwej kinezyterapii, dziś określanej mianem treningu medycznego. Niestety, jako fizjoterapeuci, często brakuje nam niezbędnej wiedzy w tej dziedzinie. Dlatego konieczne jest nieustanne inwestowanie w edukację, ponieważ zaniedbanie tego obszaru może znacząco spowalniać proces leczenia, a nawet go uniemożliwiać.

To właśnie dlatego stworzyliśmy nasze szkolenie. Naszym celem jest wyposażenie każdego absolwenta w kluczową wiedzę z zakresu planowania i przeprowadzania treningu medycznego u pacjentów ortopedycznych z dysfunkcjami odcinka lędźwiowego i kończyny dolnej różnej kategorii i stopnia zaawansowania. Przez lata w naszych kursach wzięło udział ponad 13000 fizjoterapeutów, lekarzy i trenerów. Wspólnie z Sebastianem zapewniamy najwyższą jakość merytoryczną naszego kursu.”

mgr Sebastian Krawczyk: „Każdego dnia trafiają do mnie pacjenci po ortopedycznych zabiegach chirurgicznych. Wielu z nich boryka się z istotnymi ograniczeniami, głównie w sile mięśniowej i zakresie ruchu – pomimo oficjalnie zakończonego leczenia. Te deficyty niosą ze sobą różne problemy, przede wszystkim przewlekły ból. Jestem przekonany, że jedynie starannie zaplanowany i konsekwentnie realizowany trening medyczny, w symbiozie z fizjoterapią, stanowi klucz do osiągnięcia znakomitych efektów. Taka metoda leczenia umożliwia pełny powrót do zdrowia, aktywności fizycznej i nawet profesjonalnego uprawiania sportu. Nasza innowacyjna i skuteczna koncepcja pracy z pacjentem ortopedycznym sprawia, że po zakończeniu leczenia staje się on zdolny i bardziej świadomy wpływu treningu na swoje ciało.”

 


 

Ramowy program:

Dzień I
1. Idea kursu i „nasz punkt widzenia”
2. Trzy filary w treningu pacjenta
3. Postawa aktywna
4. Oddech anatomiczny vs. oddech biomechaniczny
5. Trening w dysfunkcjach odcinka lędźwiowego

Dzień II
1. Trening po ortopedycznych zabiegach chirurgicznych w obrębie kończyny dolnej
2. Trening medyczny przy kontuzjach przeciążeniowych biodra i kolana
3. Trening medyczny przy kontuzjach przeciążeniowych kolana, podudzia i stopy

Dzień III
1. Fundamentalne wzorce ruchowe
2. Fundamentalne wzorce ruchowe c.d.
3. Mobilność/stretching

 


DOTACJE na szkolenia

Przypominanmy o możliwościach pozyskania wsparcia na nasze szkolenia. Ten kurs znajdziesz w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie mikro i mały praedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania dla siebie i swoich pracowników.

https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/szukaj?dostawcyUslug%5B%5D=15046&mozliwoscDofinansowania=0

Jeśli jesteś pracodawcą lub pracownikiem możesz starać się nawet o 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez odpowiedni Urząd Pracy.

Więcej na temat dotacji w zakładce DLA KURSANTÓW   ->   WARTO WIEDZIEĆ  lub telefonicznie i mailowo

 


 

Szkolenie to jest wynikiem ścisłej, prawie 10-letniej współpracy na polu fizjoterapii i treningu motorycznego dr Bartosza Rutowicza – założyciela i właściciela Rehalab Academy oraz mgr Sebastiana Krawczyka – założyciela i właściciela Move for Health. Pracując na co dzień w gabinecie autorzy kursu cały czas poszukują nowych możliwości w zakresie usprawniania pacjentów ortopedycznych. Ciągle zadają sobie pytanie: jak wejść na wyższy poziom jeśli chodzi o efekt pracy? Zauważyli, że bardzo duże rezerwy pacjenta ortopedycznego mogą być uwolnione poprzez mądry, precyzyjnie zaplanowany trening porehabilitacyjny. 

 

KILKA SZCZEGÓŁÓW

 • Jakie są wybrane ćwiczenia dobrane do konkretnej patologi stawu kolanowego (rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – ACL, usunięcie/szycie łąkotki, konflikt w stawie rzepkowo-udowym, “kolano biegacza”, “kolano skoczka”)?
 • Prawidłowa postawa ciała czy pozycja wyjściowa do ćwiczeń. Dlaczego jest ważna i jak powinna wyglądać?
 • Czy silny korpus lub tzw. stabilizacja centralna to podstawa czy uzupełnienie w treningu usprawniającym – nauka podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha.
 • Czy trening na niestabilnym podłożu to podstawa czy składowa w treningu usprawniającym?
 • Czy ból to alarm z napisem STOP czy jednak sygnał i informacja?
 • Każde z prezentowanych ćwiczeń jest możliwe do wykonania bez lub z minimalną ilością sprzętu.
 • Planowanie rehabilitacji i treningu w oparciu o aktualny stan pacjenta, jego możliwości i ograniczenia ruchowe.

 


 

Zgłoszenie na kurs

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje przesłanie następujących dokumentów:

 1. Formularza zgłoszeniowego
 2. Kopii dyplomu fizjoterapeuty (nie dotyczy studentów)
 3. Kopii wpłaty zaliczki w wysokości 300 zł na poniższy rachunek bankowy:
  Dane do przelewu:
  Fizjoactiv  ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin
  Alior Bank nr konta 39 2490 0005 0000 4500 5993 5782
  Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kursanta, "Kurs rehabilitacyjny" i termin kursu.

Powyższe dokumenty proszę przesłać jako załącznik na adres fizjoactiv@gmail.com

Czas wpłynięcia maila i zaliczki będzie decydował o kolejności na liście uczestników kursu.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące kursów będą Państwo otrzymywać drogą elektroniczną na podane adresy e-mailowe. W związku z powyższym prosimy o uaktualnienie adresów e-mailowych i ich poprawne zapisywanie przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego na kurs.

Informujemy, że przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres fizjoactiv@gmail.com jest równoznaczne z udzieleniem przez kursanta zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych do celów niezbędnych do realizacji usług szkoleniowych przez firmy:

Karol Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 919 168 71 70

Martyna Mazurek-Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 716 26 76 079

Administratorzy danych przetwarzają dane do celów organizacji usług szkoleniowych.

Dane są chronione zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych /Dz.U.Nr 133/97 poz 883/.

Przesłanie zgłoszenia na kurs jest również równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu organizacji kursów FIZJOACTIV (dostępny w zakładce "przed kursem")

 

KURS TERAPII MANUALNEJ

I moduł

Odcinek lędźwiwy kręgosłupa, miednica, biodro, udo. Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

Przed kursem

Dla uczestników