Aktualności 3

Aktualności 3

Terapia dysfunkcji POWIĘZIOWYCH. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe


Myofascial release therapy

 

Czas trwania kursu: 32 godzin dydaktycznych

Termin: 06-08.06.2024

Cena: 1 200 PLN

Miejsce: Lublin

Prowadzący: mgr Paweł Szeklicki

 

Paweł Szeklicki

Dyplomowany Terapeuta Integracji Strukturalnej EGSI – Guild for Structural Integration in the tradition of Ida Rolf Ph.D

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uczestnik wielu kierunkowych szkoleń – warsztatów z zakresu Integracji strukturalnej oraz terapii powięziowych min. metody Fascial Manipulation L. Stecco – level I i II, a także manipulacji wisceralnych Szkoła Terapii Wisceralnej i Integratywnych Manualnych Metod Leczenia  – Florinda Czeija.

Założyciel Pomorskiego Centrum Integracji Strukturalnej w Gdańsku, gdzie prowadzi prywatną praktykę opartą na idei holistycznego podejścia do ciała człowieka.Od kilku lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem pełniąc funkcję instruktora w Centrum Szkoleniowym Rafał Uryzaj


 

DOTACJE na szkolenia

Przypominanmy o możliwościach pozyskania wsparcia na nasze szkolenia. Ten kurs znajdziesz w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie mikro i mały praedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania dla siebie i swoich pracowników.

https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=1448779

Jeśli jesteś pracodawcą lub pracownikiem możesz starać się nawet o 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez odpowiedni Urząd Pracy.

Więcej na temat dotacji w zakładce DLA KURSANTÓW   ->   WARTO WIEDZIEĆ  lub telefonicznie i mailowo

 


Opis

Szkolenie to ma na celu przedstawienie roli powięzi w problematyce dysfunkcji tkanek miękkich. Podejmuje zastosowanie różnych kombinacji pracy manualnej w układzie mięśniowo-powięziowym w celu likwidacji i leczeniu wielu dolegliwości bólowych narządu ruchu. Szereg technik na niniejszym szkoleniu opiera się na koncepcji mięśniowo-powięziowego uwalniania stworzonego przez Carol Manheim, które są technikami mało inwazyjnymi i znajdują zastosowanie także w stanach ostrych oraz u osób w podeszłym wieku jak i pacjentów pediatrycznych.
Szkolenie to zawiera także podstawy metody GOT.
Dzięki takiemu połączeniu szkolenie wyposaży jej uczestników w wachlarz narzędzi, które znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu zespołów i dolegliwości bólowych narządu ruchu. Szkolenie kończy się certyfikatem.

Na naszym kursie otrzymują Państwo:

 • ogrom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych opartych o doświadczenie zawodowe (oparte o praktykę gabinetu, a nie tylko z książki)
 • obszerny 43-stronicowy skrypt szkoleniowy
 • materiały video *
 • opiekę po szkoleniu (zamknięte forum dyskusyjne dla absolwentów naszego kursu gdzie dzielimy się wiedzą, doświadczeniami, zadajemy pytania i dyskutujemy w tematach praktyki gabinetowej)

Program szkolenia.

Cześć teoretyczna:

 • Definicja pojęcia powięź
 • Anatomia i podział powięzi
 • Funkcje powięzi
 • Dysfunkcje i restrykcje powięziowe
 • Założenia teoretyczne i podstawowe zasady stosowania proponowanych technik
 • Ból mięśniowo-powięziowy
 • Wskazania i przeciwwskazania

Część praktyczna:

  • Nauka praktyczna ma na celu przede wszystkim zrozumienie mechanizmów rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz ich zastosowania w konkretnych dolegliwościach w obrębie układu mięśniowo-powięziowego. Zrozumienie mechanizmów technik prezentowanych na szkolenie daje możliwość szerszego stosowania technik mięśniowo-powięziowego w praktyce zawodowej.
  • Część praktyczna obejmuje naukę technik mięśniowo – powięziowego uwalniania stosowane m.in. w obszarach grzbietu, okolicy szyi, karku i głowy, kończyn górnych i dolnych. Techniki rozluźniania miejscowego (techniki skórne, powierzchowne, rozluźnianie punktów spustowych), rozluźniania ogólnego (rozluźnianie górnego i dolnego kwadrantu ciała), techniki rozluźniania przepony, mięśnia biodrowo-lędźwiowego, podpotyliczne, powięzi piersiowo-lędźwiowej, powięzi kończyn dolnych (uda, łydki, praca w obrębie stawu kolanowego i stopy, ścięgna achillesa, guza piętowego), powięzi kończyn górnych (ramię przedramię), rozluźnianie czepca ścięgnistego, praca z łopatką. Rozluźnianie obszarów dna miednicy, kości krzyżowej.
  • Część praktyczna obejmuje także podstawy metody GOT.

Podstawowe wskazania do rozluźniania mięśniowo-powięziowego

MFR ma bardzo ogromny zakres zastosowania i może być śmiało stosowany w leczeniu układu mięśniowo-powięziowego w rozmaitych jednostkach chorobowych. Podstawową zasadą jak przy każdej metodzie jest trafna diagnoza oraz określenie celu pracy terapeutycznej, a dopiero następnie aplikowanie konkretnych technik. Dużym plusem tej metody jest jej niesamowita subtelność i to, że nie jest agresywna co stwarza możliwość pracy w wielu ostrych stanach nawet bezpośrednio po urazach, zabiegach operacyjnych, przeczulicach oraz stanach, które w przypadku wielu innych metod okazują się przeciwwskazaniami. Jest to w takich wypadkach wyższość tej metody choćby nad metodą masażu tkanek głębokich dlatego nie także z tego powodu nie stawiam tych metod na jednej półce, a uważam je za ściśle uzupełniające się. Za niektóre wskazania do MFR możemy uznać:

 • Dolegliwości bólowe niezłagodzone przez tradycyjne leczenie fizjoterapeutyczne
 • Złożone, globalne bądź specyficzne dolegliwości bólowe niezgodne z dermatomami, miotomami, wzorcami rzutowania z narządów wewnętrznych
 • Przewlekłe choroby wywołujące napięcia i restrykcje w tkankach miękkich np. cukrzyca, zespół postpolio, fibromialgia
 • Bolesne, kompleksowe zaburzenia postawy ciała
 • Asymetryczne osłabienie mięśni spowodowane ostrą lub przewlekłą, obwodową lub ośrodkową neuropatią
 • Zaburzenia oddychania, nieelastyczna klatka piersiowa ze względu na występowania przewlekłej choroby układu oddechowego, uszkodzenia ośrodkowego układu oddechowego, nieprawidłowe relacje mechaniczne struktur szkieletowych i tkanek miękkich
 • Często bóle głowy pochodzenia mięśniowego, od punktów spustowych, z napięcia tylnej grupy mięśni szyi, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
 • Zaburzenia zamykania ust, restrykcje mięśni żucia
 • Pozabłędnikowe zawroty głowy
 • Osiąganie ekstremalnych zakresów ruchów np. sportowcy

*materiały video udostępniane są po ówczesnym podpisaniu umowy o ich nierozpowszechnianiu.


 

Nasze szkolenia skierowane są do osób już praktykujących lub kształcących się na kierunkach związanych z masażem lub fizjoterapią. Nie prowadzimy szkoleń dla osób nie związanych z masażem!


 

Zgłoszenie na kurs

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje przesłanie następujących dokumentów:

 1. Formularza zgłoszeniowego
 2. Kopii dyplomu fizjoterapeuty lub lekarza
 3. Kopii wpłaty zaliczki w wysokości 300 zł na poniższy rachunek bankowy:
  Dane do przelewu:
  Fizjoactiv  ul. Krochmalna 3    20-401 Lublin
  Alior Bank nr konta 22 2490 0005 0000 4500 9105 5725
  Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kursanta, nazwa i termin kursu.

Powyższe dokumenty proszę przesłać jako załącznik na adres fizjoactiv@gmail.com

Czas wpłynięcia maila i zaliczki będzie decydował o kolejności na liście uczestników kursu.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące kursów będą Państwo otrzymywać drogą elektroniczną na podane adresy e-mailowe. W związku z powyższym prosimy o uaktualnienie adresów e-mailowych i ich poprawne zapisywanie przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego na kurs.

Informujemy, że przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres fizjoactiv@gmail.com jest równoznaczne z udzieleniem przez kursanta zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych do celów niezbędnych do realizacji usług szkoleniowych przez firmy:

Karol Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 919 168 71 70

Martyna Mazurek-Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin nip 716 26 76 079

Administratorzy danych przetwarzają dane do celów organizacji usług szkoleniowych.

Dane są chronione zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych /Dz.U.Nr 133/97 poz 883/.

Przesłanie zgłoszenia na kurs jest również równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu organizacji kursów FIZJOACTIV (dostępny w zakładce "przed kursem")

 

Zbliżające się kursy

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

KURS TERAPII MANUALNEJ

I moduł

Odcinek lędźwiwy kręgosłupa, miednica, biodro, udo. Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

Przed kursem

Dla uczestników

Nasi Partnerzy